Zaštita jabuke
Zaštita jabuke - Proizvodni zasadi jabuka se, u zavisnosti od sortimenta i lokaliteta, nalaze u različitim fazama razvoja plodova i sazrevanja. Na području Srbije registruje se aktivnost treće generacije jabukinog smotavca (Carpocapsa pomonella). U regionima Jagodine, Kikinde, Kragujevca, Kraljeva, Mladenovca, Niša, Novog Sada, Pančeva, Rume i Sente započelo je piljenje larvi, beleži Prognozno-izveštajna služba zaštite bilja.
U ostalim regionima ovaj biološki događaj se očekuje za dva do sedam dana, pa je prioritet zaštita jabuke.
Podsetimo, smotavac je tamno smeđi leptir sa tamnom poprečnom prugom na prednjim krilima zbog koje ga je lako poznati. Aktivan je noću, a danju je skriven ispod lišća ili grančica. Rasprostranjen je u svim krajevima gde se jabuka gaji. U našim uslovima ima dve generacije godišnje, a ponekad i treću.
Vremenski uslovi pogoduju razvoju štetočina
Takođe, u pojedinim zasadima jabuka registruje se prisustvo grinja: običnog paučinara (Tetranychus urticae) i crvene voćne grinje (Panonychus ulmi). Vremenski uslovi u kojima se trenutno odvija proizvodnja i koji su pred nama veoma su povoljni za razvoj ovih štetočina.
Sa ciljem sprečavanja ubušivanja larvi jabukinog smotavca u plodove i nastanka šteta usled ishrane grinja, proizvođačima se preporučuje primena insekticida na bazi aktivne materije hlornatraniliprol+abamektin u koncentraciji 0,075-0,11% sa karencom od 14 dana.
U zasadima gde se ne utvrdi prisustvo grinja, a kod ranog sortimenta, za suzbijanje jabukinog smotavca je moguća primena nekog od sledećih insekticida sa kratkom karencom, poput cijantraniliprola (0,06%, 14 dana), indoksakarba (0,5 l/ha, sedam dana), emamektin benzoata (0,25-0,3%, sedam dana).
Zaštitia jabuke od skladišnih bolesti, takođe vrlo važna
U fazama sazrevanja plodova jabuku treba zaštititi od skladišnih bolesti - čađave krastavosti plodova (Venturia inaequalis), smeđe ili mrke truleži plodova (Monilinia fructigena), gorke truleži plodova (Colletotrichum gleosporoides), meke truleži plodova (Penicillium spp.) i drugih.
Sa ciljem zaštite plodova od skladišnih patogena kod sorti koje se nalaze u fazama sazrevanja, preporučuje se primena nekog od navedenih fungicida, na bazi: trifloksistrobina (150 g/ha, 14 dana), tebukonazol+fluopirama (0,075%, 14 dana), boskalid+piraklostrobina (0,8 kg/ha, sedam dana).
U zasadima u kojima je berba u toku ili se uskoro očekuje, ne preporučuje se primena hemijskih mera zaštite.
Izvor: Agroklub.rs
Rasadnik Tojkic - Vrhunske Sadnice uvek povoljno!
Najvažnije što smo naucili od svojih predaka, na koje smo posebno ponosni, je ljubav prema poslu kojim se bavimo. Iz tog razloga kalemljenje, proizvodnja i gajenje sadnica predstavljaju za nas nešto mnogo više od posla - ljubav i zadovoljstvo!
Sadnice Voca, Ukrasno Šiblje, Ruže i Tuje !
Ukoliko imate bilo kakvo pitanje, ne ustrucavajte se, kontaktirajte nas!
RASADNIK TOJKIC
Adresa: Komorane bb, 37254 Konjuh, Srbija
Mobilni: (+381) 062 120 56 04
Email: rasadniktojkic(at)gmail.com